Tomáš Řepka je bývalý profesionální český fotbalový obránce a reprezentant. Narodil se 2. 1. 1974 v malém městečku Brumově-Bylnici. Jeho otcem je bývalý ligový fotbalista Petr Vokáč a tak první kroky vedly Tomáše přirozeně na zelený trávník. Do srdcí a pamětí fanoušků se zapsal především rolí důrazného nekompromisního obránce, ale také svými „blikanci“ a disciplinárními prohřešky. V zahraničí působil v italském klubu ACF Fiorentina a v anglickém West Ham United.

Fotbalovou kariéru odstartoval Tomáš ve svém rodném městě za TJ Brumov. V 15ti letech odešel do Zlína, odkud poté přestoupil do Baníku Ostrava. Z Ostravy přestoupil do pražské Sparty, kde se stal sparťaňskou legendou.

Logo AC Sparta Praha

AC SPARTA PRAHA

Ve Spartě hrál dvakrát, nejprve v letech 1995 – 1998 a poté po návratu z ciziny v letech 2006 – 2011.

V sezoně 2006/2007 získal se Spartou svůj další titul v Gambrinus lize. V následujícím ročníků 2007/2007 naopak přispěl svým pověstným „blikancem“ k tomu, že Spartě ligové prvenství uniklo. Ve 28. kole byl již ve 2. minutě utkání vyloučen poté, co hodil míč do obličeje útočníkovi Brna Aleši Bestovi. Pražský klub ztratil po prohře 0:2 důležité body a i další dvě kola prohrál. Ačkoli se pro tento čin stal pro některé fanoušky nenáviděným, jeho neúčast v tomto zápase i v dalších, do kterých měl kvůli vyloučení stopku, ukázala, jak potřebným článkem pro sparťanský kádr byl.

Zadostiúčinění přišlo o několik let později, kdy 15. 5. 2010 Tomáš rozhodl svým gólem v posledním ligovém kole proti Teplicím o titulu pro Spartu. Ve 47. minutě po centru Igora Žofčáka hlavičkoval přesně za záda teplického brankáře Slavíka, který si na míč sáhl, ale nedokázal jej vyrazit. Sparta zvítězila 1:0 a stala se šampionem.

8. července 2010 nastoupil v dresu Sparty k historicky prvnímu zápasu Českého Superpoháru, který sehrávají mistr ligy a vítěz národního poháru uplynulého ročníku. Ve 28. minutě zápasu byl za faul na plzeňského Milana Petrželu vyloučen, pražský klub i přesto dokázal oslaben o jednoho hráček zvítězit 1:0.

Koncem roku 2011 ztratila Sparta zájem o jeho služby a tak Tomáš Řepka přestoupil v lednu 2012 do Dynama České Budějovice. Jeho odchod ze Sparty byl mediálně velmi propíraný, byl nařčen z toho, že ukradl týmovou pokladnu.

SK DYNAMO ČESKÉ BUDĚJOVICE

Na jaře sezóny 2011/2012 odehrál v Českých Budějovicích 14 ligových zápasů a pomohl týmu k záchraně v Gambrinus lize.

V 8. ligovém kole sezóny 2012/2013 rozhodl 22. 9. 2012 v 80. minutě jediným gólem Českých Budějovic o dělbě bodů v zápase proti domácí 1. FK Příbram (1:1). Byl to jeho první gól v dresu Dynama a první ligový gól od května 2010.

7. 10. 2012, v 10. ligovém kole proti domácímu Jablonci protestoval Tomáš proti nařízenému pokutovému kopu v 87. minutě tak intenzivně, že si za to vysloužil žlutou a následně i červenou kartu. Rozhodčí Franěk uvedl do zápasu, že šlo o hrubé nesportovní chování. Tomáš dostal stop na 4 utkání plus jedno navíc za čtvrtou žlutou kartu (celkem tedy 5 zápasů). Jablonec vyhrál i díky proměněnému pokutovému kopu, který střílel David Lafata, 2:1. Koncem listopadu 2012 ukončil aktivní hráčskou kariéru a odešel působit do 1.A třídy v týmu SK Hvozdnice.

REPREZENTAČNÍ KARIÉRA:

ČESKOSLOVENSKO

V roce 1993 nastoupil k jednomu utkání za společnou reprezentaci Československa. 16. 6. 1993 odehrál celé kvalifikační utkání proti domácímu týmu Faerských ostrovů a Československo si připsalo výhru 3:0.

ČESKÁ REPUBLIKA

Za ČR odehrál v roce 1996 dva zápasy v reprezentaci do 21 let.

První zápas v A-mužstvu samostatné české reprezentace absolvoval Tomáš 23. 2. 1994 proti Turecku, byl to zároveň první zápas samostatné České republiky od rozdělení Československa. Toto přátelské utkání v Istanbulu český celek vyhrál 4:1. Tomáš nastoupil do zápasu v 78. minutě za Karla Poborského.

Zúčastnil se Mistrovství Evropy 2000, kde Česká republika bohužel nepostoupila ze základní skupiny. V letech 1994 – 2001 odehrál v A-mužstvu české reprezentace celkem 45 zápasů (28 výher, 8 remíz a 9 proher) a vstřelil 1 gól.

DISCIPLINÁRNÍ PROBLÉMY:

Tomáš pro svojí zapálenost pro fair-play často přišel k červené kartě, kterou rozhodčí v jeho případě zrovna nešetřili.